morana 

Neseme MORENU, 
na spodku červenů, 

      navršku zelenů, 
                                pěknů, pěkn
ů přistrojenů
!"                              

 

     V naší školce Hradisková / U koupaliště/ ctíme tradice a zvyky našich předků a proto námi vytvořenou Morenu, Mořenu, Moranu, Marzanu, Mařenu, Smrt, Smrtku nebo Smrtholku vhazujeme každoročně v pátek před pátou nedělí postní, zvanou SMRTNOU, do Tiché Orlice.
    Prastarý název pochází z dávnověkého obřadního zvyku vynášení smrti, sahající až k pohanským kořenům. Je to možná nejstarší dochovaný jarní obyčej v našich krajích, jenž v sobě představuje symbolické protiklady, tedy střet života a smrti s cílem očisty.Z hadrů udělaná a slámou vycpaná Morana byla za zpěvu odnesena k řece a vhozením do vody byla symbolicky pochována zima.
    Někdy obcházely děti vesnici s ozdobeným vrškem ze smrčku nebo borovičky, kterému se říkalo „NOVÉ LÍTO“, pravděpodobně odvozeno od „NOVÉ LÉTO“  a koledovaly:
líto

Smrt nesem ze vsi,
nové líto do vsi!
Buďte všichni veselí
na tu smrtnou neděli.

 

Nabízíme pár snímků  

 

 IMG 20190405 102730

 

 

     IMG 20190405 101749

 

 

 

 

 

 

 

 

         IMG 20190405 101751

 

 

 

 

 

Mateřská škola Hradisková

Copyright © 2016 MŠ Hradisková. Všechna práva vyhrazena.