Platný pro obě školky
MATEŘSKÁ ŠKOLA HRADISKOVÁ
HRADISKOVÁ 619, JABLONNÉ NAD ORLICÍ
Č.j. : 21/2013 RE
ŠKOLNÍ ŘÁD
Školní řád upravuje podrobnosti k výkonu práv a povinností zákonných zástupců dětí v Mateřské škole Hradisková a v odloučeném pracovišti Jablonské nábřeží a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů s pracovníky školy.
Obsah školního řádu je vymezen zák. č. 561/2004 Sb. (školským zákonem), vyhl. č. 14/2005 Sb. o předškolním vzdělávání a její novelizací vyhl. č. 43/2006 Sb. a dalšími souvisejícími normami, např. zák. č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.
Přijímání dětí do mateřské školy
- Do mateřské školy jsou přijímány zpravidla děti ve věku od 3 do 6 let, po dohodě a podle podmínek školy i děti mladší 3 let.
- Ředitelka stanovuje místo, termín a dobu pro podání žádostí o přijetí dětí k předškolnímu vzdělávání pro následující školní rok. Zápis dětí do MŠ probíhá v měsíci květnu. Žádosti o přijetí si mohou rodiče vyzvednout ve školce nebo stáhnout z webových stránek MŠ.
- Do třídy MŠ se zpravidla přijímají děti smyslově, tělesně a duševně zdravé.
- Do třídy MŠ se mohou zařazovat také děti od dvou let věku (na základě schválení pediatra, nejde-li dítě zařadit do jeslí) a děti zdravotně postižené, tj. smyslově, tělesně a mentálně postižené, s vadami řeči, s více vadami (po projednání s odborným lékařem).
- O zařazení zdravotně postiženého dítěte do třídy MŠ rozhoduje ředitelka školy na základě žádosti zástupce dítěte, vyjádření pediatra a pedagogicko-psychologické poradny či speciálně pedagogického centra příslušného zaměření.
- O přijetí dítěte a o stanovení zkušebního pobytu v délce maximálně 3 měsíce rozhoduje ředitelka školy a to v případě, není-li při zápisu do MŠ zcela zřejmé, do jaké míry bude dítě schopno přizpůsobit se podmínkám mateřské školy.
- Ředitelka stanoví do jednoho měsíce den, kdy se rodiče dostaví do mateřské školy a vyzvednou si rozhodnutí o přijetí / nepřijetí dítěte do MŠ. V tento den proběhne krátká informační schůzka, kde rodiče obdrží Evidenční list dítěte, informace o provozu mateřské školy a domluví si průběh adaptace a konkrétní nástupní termín dítěte do MŠ.
- Mateřská škola může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci.
- Dítě může být přijato k předškolnímu vzdělávání i v průběhu školního roku, pokud to umožňují podmínky školy.
- Rodič může využít předadaptační nebo adaptační program školy – může se účastnit vzdělávání se svým dítětem v průběhu dne (ranní výchovné činnosti, pobyt na zahradě), pokud je to pro adaptaci dítěte přínosné a pokud to dovolují podmínky třídy (vždy po domluvě s učitelkou).
- Každé dítě má v MŠ svoji značku, kterou používá po celý rok.
- Dítě, které začíná MŠ navštěvovat, by mělo již samostatně chodit – nepoužívat kočárek, umět držet lžíci a jíst lžící, pít z hrníčku nebo sklenice, samostatně používat WC (ne nočník), umývat se, nenosit plíny, umět smrkat, nepoužívat dudlík, má se snažit samo oblékat a nazouvat obuv.
- Rodiče v součinnosti se školou pomáhají vést děti k samostatnosti při stolování, sebeobsluze, hygieně, uklízení hraček, oblékání a obouvání, vedou děti k používání kapesníku. Dbají, aby děti měly ve svých skříňkách pořádek. Pomáhají škole při vytváření základních společenských návyků u dětí, vedou děti k úctě k dospělým (zdravení, zdvořilost, kázeň) a k sebeúctě, k úctě k práci jiných lidí.
Kritéria pro přijetí dítěte v případě, že počet přihlášených dětí do MŠ převyšuje počet volných míst
Ředitelka Mateřské školy Hradisková, Jablonné nad Orlicí stanoví následující kritéria, podle kterých bude postupovat při rozhodování o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání v mateřské škole v případech, kdy počet žádostí podaných zákonnými zástupci dětí o přijetí překročí stanovenou kapacitu maximálního počtu dětí pro mateřskou školu:
Trvalý pobyt dítěte v městě Jablonné n, Orlicí a spádové obci Sobkovice 15b
Dítě v posledním roce před zahájením povinné školní docházky a dítě s odkladem
povinné školní docházky 15b
Dítě, které k 1.9. daného roku dovrší 4 let a zároveň splňuje: 10b
- oba zákonní zástupci jsou zaměstnáni
- zákonní zástupci nepobírají rodičovský příspěvek na dané dítě
K dosažení 10 bodů je třeba splnit všechny podbody
Dítě, které k 31.12. daného roku dovrší 3 let a zároveň splňuje: 5b
- oba zákonní zástupci jsou zaměstnáni
- zákonní zástupci nepobírají rodičovský příspěvek na dané dítě
K dosažení 5 bodů je třeba splnit všechny podbody
Dítě 3 – 4 leté s pravidelnou celodenní docházkou, které dovrší k 31.8.daného roku 3 nebo 4 let
a matka je na mateřské/rodičovské dovolené s mladším dítětem 4b
Dítě, které se zúčastnilo zápisu v předchozím roce a nebylo pro velký počet přihlášených přijato 3b
Dítě, které má již v MŠ sourozence 2b
Děti ostatní 1b
Při shodném počtu bodů má přednost starší dítě.
Přednost dostávají děti, jejichž rodiče během daného školního roku ukončí pobírání rodičovského příspěvku na přihlášené dítě.
Při rozhodování o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání v mateřské škole se bude ředitelka MŠ řídit výsledkem součtu jednotlivých bodů.
Obsah předškolního vzdělávání
- Mateřská škola je druhem školy, předškolní vzdělávání zajišťují pedagogičtí pracovníci s odborným vzděláním.
- Vyučovacím jazykem je jazyk český.
- Vzdělávání v mateřské škole se uskutečňuje podle Školního vzdělávacího programu (dále ŠVP PV), který je zpracován podle podmínek školy a v souladu se státním Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání.
- ŠVP PV vydává ředitelka školy. Do ŠVP PV může každý nahlížet a pořizovat si z něj opisy a výpisy. Každá třída pracuje podle vlastního třídního programu, který vychází ze školního programu a který je vyvěšen v šatně na každém pavilonu.
- Ve škole vzděláváme všechny děti ve všech oblastech výchovy: tělesné, pracovní, estetické (hudební, výtvarné), rozumové (poznávací, jazykové, matematické) a mravní, přiměřeně jejich věku, vývoji a schopnostem.
- Děti, které od nás odcházejí z důvodu nástupu do povinné školní docházky, jsou na vstup do základní školy po všech stránkách připraveny. Pokud dítě není na vstup do ZŠ z jakýchkoliv důvodů připraveno, učitelky doporučí pro dítě odklad školní docházky.
- Pedagogičtí pracovníci se při své práci řídí Minimálním preventivním programem, kdy působíme na děti v oblasti preventivní výchovy. Cíle tohoto programu jsou: výchova ke zdravému životnímu stylu, zvyšovat odolnost dětí vůči sociálně patologickým jevům, podporovat osobnostní a sociální rozvoj dětí, zapojování a spolupráce rodin s mateřskou školou, funkční informační systém a vytváření a distribuce metodických materiálů.
- Pobyty dětí venku se realizují podle počasí na školní zahradě, v okolí MŠ (vycházky v okolí, hřiště a sportovní plochy v okolí) nebo v menší míře i tematickými návštěvami vzdálenějších míst města (parky, výstavy, centrum).
- Škola organizuje podle zájmu rodičů i jiné aktivity, které zajišťují jiné subjekty a které jsou úplatné (lyžařský kurz, předplavecký kurz….). Tyto aktivity nejsou pro děti povinné, o jejich účasti rozhodují rodiče.
Organizace předškolního vzdělávání
- Zapsané děti jsou rozděleny do tří tříd – třída I. Berušky, třída II. Koťátka a třída III. Sluníčka. Do všech tříd jsou zařazeny děti z různých ročníků, děti tedy nejsou rozděleny podle věku.
Na odloučeném pracovišti jsou děti rozděleny do dvou tříd – třída I. Včeličky a třída II. Sovičky. Do třídy Soviček jsou zařazeny děti předškolního věku a do třídy Včeliček děti mladší. Sourozenci mají možnost navštěvovat společně jednu třídu.
- Provoz MŠ je celodenní od 6.30 do 16.00 hod., rodiče jsou povinni vyzvednout si dítě tak, aby škola mohla být v 16.10 hod. opravdu uzavřena (to znamená vyzvednout si dítě v dobu dřívější, než je 16.00 hod.).
- Rodiče mohou přivádět dítě do MŠ do 8.30 hod., pak se z bezpečnostních důvodů zamyká. Prosím zvoňte!!!!! Dítě lze výjimečně přivést i později na základě předchozí domluvy s učitelkou ve třídě, ale jen pokud tím rodič nenaruší časový režim třídy.
- Děti, které v MŠ neobědvají, si rodiče vyzvedají v 11.30 hod
Děti obědvající v MŠ: v době od 12.10 hod. do 12.30 hod.
- V době hlavních prázdnin je provoz přerušen či omezen. Škola je na dobu 5 týdnů zcela uzavřena z důvodu nutné údržby MŠ a čerpání dovolených zaměstnanců.
- Děti, které jsou do MŠ přijaty, by ji měly navštěvovat pravidelně, zvláště v období zvykání. V případě, že dítě bez omluvy nechodí do MŠ po dobu delší než dva týdny, může ředitelka školy rozhodnout o ukončení docházky dítěte do MŠ.
- Nepřítomnost dítěte, musí rodič pokud je známa – předem, pokud není předem známa – neprodleně nahlásit a dítě omluvit: ústně nebo telefonicky do 7.30 hod.. Rodič musí také stejným způsobem předem nahlásit odchod dítěte z MŠ v jinou dobu, než je běžně zvykem.
- Režim dne je stanoven tak, aby se dal pružně měnit podle činností a akcí s dětmi, trvale je stanovena doba oběda a odpočinku dětí.
- Doporučujeme rodičům, aby své děti zvykaly na určitý stálý režim (např. doba vstávání, doba oběda, doba odpočinku.) i v rodině, děti se pak lépe vyrovnávají s novými a nezvyklými situacemi – lépe se adaptují, pokud se mohou opřít o určité neměnné body, které jsou jim známé.
- Rodiče vodí do školy dítě oblečené tak, aby se mohlo samostatně svlékat a oblékat (zapínání vpředu), a aby se mohlo volně pohybovat. Obuv musí být pevná, akorát velká. Veškeré oblečení a obutí musí být označeno.
- Každé dítě musí mít jeden oděv do třídy a jiný oděv na pobyt venku, ve skříňce náhradní prádlo. Sledujte počasí a podle něj oblékejte děti, denně chodíme ven. Jen při silném větru, mrazu pod -10ºC, dešti a mlze, a při silném slunečním záření ven nechodíme.
- Po obědě si děti čistí zuby, proto musí mít každé dítě svůj zubní kartáček, který je potřeba asi po půl roce vyměnit za nový.
- Doba odpočinku – děti do spánku nenutíme, respektujeme jejich biologické potřeby, pokud děti neusnou, mohou pouze odpočívat, prohlížet si knížku nebo provádět podobné klidové činnosti, nesmí ale rušit spánek ostatních dětí.
Dítě v MŠ potřebuje :
oblečení do třídy (ve třídách je trvale 21°C)
celé náhradní oblečení
sportovní oblečení na školní zahradu nebo les,
přezůvky(bačkory ne pantofle)
pláštěnku.
Děti musí mít všechny své věci označené, podepsané!.
Bezpečnost a ochrana zdraví dětí
- Za bezpečnost dětí v mateřské škole odpovídají v plné míře pedagogické pracovnice a to od doby převzetí od jejich zákonného zástupce až do doby předání zástupci dítěte nebo jím pověřené osobě.
- Z bezpečnostních důvodů se rodiče ani jiné osoby nesmí bez předchozí domluvy s pracovníkem školy, samostatně pohybovat v prostorách a areálu školy, kromě prostor určených k převlékání dětí.
- Rodiče (zákonní zástupci dítěte) se po vyzvednutí dítěte nezdržují déle než je nezbytné a opustí neprodleně areál školy.
- Pokud rodič využívá předadaptační nebo adaptační program, musí se vždy předem domluvit s učitelkou ve třídě na způsobu a délce své přítomnosti.
- Rodiče se mohou zdržovat déle ve škole pouze s vědomím ředitele školy – např. na pozvání (schůzky s rodiči, akce školy s rodiči).
- Rodiče jsou povinni po celou dobu docházky dítěte do mateřské školy předávat děti učitelkám do tříd osobně. Provozní pracovnice nejsou zodpovědné za převzetí dítěte.
- Jiné osoby než zákonní zástupci dítěte mohou vyzvednout dítě jen na základě písemného svolení zákonných zástupců (celoroční svolení na evidenčním listu, pro ojedinělé případy – lístek s datumem, jménem). Pokud chtějí rodiče dát zmocnění osobě mladší 18 let (sourozenci), musí požádat ředitelku o zvláštní tiskopis.
- Rodiče mohou děti do mateřské školy vodit pouze tehdy, pokud jsou zcela zdravé a nemají žádné příznaky nemoci či infekce. Trvalý kašel, průjem, zvracení, přetrvávající zelená rýma, červené spojivky očí a podobné příznaky jsou příznaky nemoci, i když děti nemají teplotu! Škola není na izolaci nemocného dítěte od kolektivu zařízena ani stavebně ani personálně, a proto v případě zjištění příznaku nemoci u dítěte okamžitě informujeme rodiče a požadujeme jeho vyzvednutí z kolektivu.
- Děti nemocné se samy necítí dobře – běžný režim školy je pro ně zátěží a zároveň přenášejí infekci na další zdravé děti v kolektivu. Pokud bude rodič trvat na převzetí evidentně infekčně nemocného dítěte, budeme požadovat potvrzení od dětského lékaře dítěte o bezinfekčnosti.
- Rodiče mají povinnost oznámit učitelce ve třídě jakékoliv skutečnosti, které se týkají zdravotního stavu dítěte a které se udály i mimo MŠ (alergie, mdloby, nevolnost, úraz…) a podat zprávu v případě výskytu přenosné infekční nemoci v rodině (neštovice, žloutenka, mononukleóza, virový zápal plic apod.) či v případě výskytu vší u dětí.
- Léky a léčebné prostředky (kapky, masti, léky) ve škole nepodáváme!!
- Žádáme o maximální ohleduplnost ke zdravým dětem i k personálu školy!
- Rodiče nesou část odpovědnosti za své dítě i po dobu, kdy je ve škole:
odpovídají za to, co mají děti v šatních skříňkách, učitelky nejsou povinny kontrolovat obsah skříněk, zda neobsahují nebezpečné věci (ostré předměty, léky, apod.)
Rodiče plně odpovídají za oblečení a obutí svých dětí a za věci (šperky, knížky, hračky, potraviny), které si dítě bere s sebou do školy (mohou např. zapříčinit úraz dítěte).
- Při vzdělávání dětí dodržují pedagogičtí pracovníci pravidla a zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které pro tuto oblast stanoví platná školská a pracovně právní legislativa.
- Při zvýšeném počtu dětí nebo při specifických činnostech, např. sportovních činnostech, nebo při pobytu dětí v prostředí náročném na bezpečnost určí ředitelka mateřské školy k zajištění bezpečnosti dětí dalšího pedagogického pracovníka.
- Při zajišťování výletů pro děti určí ředitelka mateřské školy počet pedagogických pracovníků tak, aby byla zajištěna bezpečnost dětí.
- Mateřská škola zajišťuje vyhledávání, posuzování a vyhodnocení rizik a prokazatelně provede poučení o možném ohrožení zdraví a bezpečnosti při všech činnostech, jichž se dítě účastní po dobu pobytu v mateřské škole.
Definování školního úrazu:
- Školním úrazem je úraz, který se stal dítěti při výchově a vzdělávání a při činnostech, které s nimi přímo souvisejí. Výchovnou a vzdělávací činností je účast dětí při výchovné a vzdělávací práci školy, ve škole od vstupu dětí do prostor školy až do odchodu z nich, a každá činnost vyplývající z přímé souvislosti s tím. Školním úrazem je rovněž úraz, který se stal dětem při akcích konaných mimo školu, organizovaných školou a uskutečňovaných za dozoru pověřené odpovědné osoby. Jedná se zejména o úrazy dětí na vycházkách, výletech, zájezdech, exkurzích. Školním úrazem není úraz, který se dětem stane na cestě do školy a zpět, nebo na cestě na místo nebo cestou zpět, jež bylo určeno jako shromaždiště mimo areál školy při akcích konaných mimo školu.
- V případě školního úrazu je pedagogická pracovnice povinna zajistit prvotní ošetření dítěte, v případě nutnosti i následného lékařského vyšetření. Rodiče jsou vyrozuměni bezodkladně.
Úplata za předškolní vzdělávání
- Za předškolní vzdělávání platí zákonní zástupci dítěte úplatu.
- Úplata se neplatí za děti v posledním ročníku mateřské školy.
- Děti se školním odkladem jsou dle školského zákona povinni platit úplatu od 1.1.2013.
- Výši úplaty stanovuje ředitelka školy podle pravidel stanovených zákonem a činí na školní rok částku 350,-Kč na jedno dítě a měsíc.
- Výše úplaty je pro všechny zapsané děti stejná a platí po celý školní rok: od 1. září do 31. srpna .
- Úplata je splatná do 15. dne v příslušném měsíci. Je hrazena v hotovosti vedoucí ŠJ v určený den. Oznámení o vybírání je vždy včas vyvěšeno v šatně na každém pavilonu a na webových stránkách školy.
- V měsíci, kdy bude omezen nebo přerušen provoz mateřské školy po dobu delší než 5 pracovních dnů, stanoví ředitelka poměrnou výši úplaty odpovídající rozsahu omezení nebo přerušení provozu.
- V době letních prázdnin, tedy v měsíci červenci a srpnu je provoz mateřské školy na 5 týdnů přerušen. Přesné datum přerušení provozu MŠ oznámí rodičům ředitelka MŠ v měsíci dubnu. Úplata za tyto dva měsíce činí 350,-Kč i v tom případě, že dítě bude navštěvovat MŠ pouze v srpnu nebo červenci a to i třeba jediný den. Úplata 0,-Kč platí pro děti, které budou odhlášeny na oba měsíce.
- Rodiče musí dodržovat termín placení úplaty stanovený školou i v případě nepřítomnosti dítěte v mateřské škole. V případě neuhrazení úplaty má ředitelka, nebo jí pověřený pracovník právo nepřijmout dítě k docházce do MŠ.
- Opakované nezaplacení úplaty v termínu či nedodržení termínu úplaty může být důvodem k ukončení docházky dítěte do MŠ.
Stravování
- Při přijetí dítěte do mateřské školy stanoví ředitelka po dohodě s rodiči způsob a rozsah stravování dítěte. Rozsah se stanoví tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno v mateřské škole, stravovalo vždy.
- Stravné činí: celodenní – 27,- Kč
- Jakékoliv změny ve stravování (odhlášení a přihlášení ke stravě) musí rodič nahlásit den předem nebo v ten den nejpozději do 7.30 hod. ústně, telefonicky do MŠ. Pokud dítě z důvodů nepředpokládané nemoci nelze včas odhlásit, mohou si rodiče pro stravu přijít pouze první den této nepřítomnosti a to v době od 11.30 hod. do 12.00 hod., déle se nesmí jídlo schovávat a je z hygienických důvodů zlikvidováno.
- V případě, že rodiče stravu neodhlásí a dítě není přítomno, přihlašujeme stravu ještě na 2 následující dny, poté dítě sami odhlásíme. Pokud rodiče své dítě včas neodhlásí, jsou povinni tuto nahlášenou stravu zaplatit.
- Stravné musí být placeno včas v určeném termínu v hotovosti v kanceláři vedoucí jídelny. V případě neuhrazení nákladů má ředitelka , nebo jí pověřený pracovník právo nepřijmout dítě k docházce do MŠ.
- Rodiče si vyřizují vše, co se týká stravování, pouze s vedoucí ŠJ, učitelky školy nejsou v těchto záležitostech kompetentní.
- Opakované nezaplacení stravného v termínu může být také důvodem k ukončení docházky dítěte do MŠ!
Další práva a povinnosti rodičů
- Rodiče mají právo na informace o průběhu vzdělávání svých dětí. Rodiče jsou průběžně a podle potřeby informováni na schůzkách pro rodiče nebo na informační nástěnce školy. Styk rodičů s učitelkami je umožněn denně při předávání dětí, s ředitelkou kdykoliv po předchozí domluvě.
- Rodiče mají právo na informace a poradenskou pomoc školy v záležitostech, týkajících se vzdělávání dětí.
- Rodiče mají právo vyjadřovat se k podstatným záležitostem, týkajících se vzdělávání dětí.
- Rodiče jsou povinni na vyzvání ředitelky školy osobně se zúčastnit projednání závažných otázek, týkajících se vzdělávání dítěte.
- Rodiče jsou povinni informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích dítěte nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání.
- Rodiče jsou povinni oznamovat škole údaje do školní matriky (evidence dětí), která obsahuje: jméno a příjmení, rodné číslo, státní občanství a místo trvalého i přechodného pobytu dítěte, dále jméno a příjmení, místo trvalého pobytu a adresu pro doručování písemností, telefonní spojení zákonného zástupce dítěte.
- Rodiče jsou povinni zajistit, aby dítě řádně docházelo do mateřské školy.
- Přivítáme jakýkoliv způsob spolupráce s rodiči, nápady, návrhy, připomínky i kritiku.
- Pokud rodič nebude dodržovat Školní řád (např. závažným způsobem opakovaně narušovat provoz mateřské školy - opakovaně pozdě vyzvedávat dítě z MŠ v době po ukončení provozu MŠ), může ředitelka školy ukončit docházku dítěte do MŠ.
Práva a povinnosti dětí
- Dítě má právo, aby mu byla společností poskytována ochrana (potřeba jídla, oblečení, místa k životu, lékařské pomoci, ochrany před lidmi a situacemi, které by je mohli fyzicky nebo psychicky zranit)
- Dítě má právo být respektováno jako jedinec ve společnosti (slušné zacházení, i když nemá pravdu, právo na přátelství, na respektování jazyka, barvy pleti, rasy či sociální skupiny.)
- Dítě má právo na emočně kladné prostředí a projevování lásky (právo být s lidmi, kteří ho mají rádi, právo dostávat i projevovat lásku)
- Dítě má právo být respektováno jako jedinec s možností rozvoje, který si chce
potvrzovat svoji identitu (právo být veden k tomu, aby respektoval ostatní lidi bez ohledu na rasu náboženství apod., právo rozvíjet všechny své schopnosti a nadání, právo hrát si) - Dítě má právo být respektováno jako individualita, která si tvoří svůj vlastní život (právo na chování přiměřené věku.)
- Dítě má povinnost zacházet s nábytkem, zařízením i hračkami MŠ ohleduplně, tak aby nedošlo k jejich poškození nebo zničení.
Bc. Lenka Prokopcová
ředitelka MŠ
srpen 2013